FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Święta pruskie
Autor Wiadomość
Zbrozło 

Wysłany: 16 Październik 2013, 21:26   Święta pruskie

Witam,
Poszukuję informacji na temat świąt pruskich w ciągu roku.

saulis klakis 

Wysłany: 22 Październik 2013, 13:36   

Kails ! Myślę, że to co Ciebie zainteresuje znajdziesz tu : http://pruskiwicher.wordpress.com/

Zbrozło 

Wysłany: 23 Październik 2013, 20:27   

Znam tą stronę:) Szukam takiego kalendarza obrzędowego jaki mają np słowianie gdzie są podane święta i kiedy je się obchodzi. Dla przykładu niedługo będzie słowiańskie święto Dziady i interesuje mnie czy prusowie mieli podobne święto i czy podobnie je obchodzili.

Warni 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 25 Październik 2013, 12:03   

Oczywiście, Prusowie świętowali "Dziady":). To bardzo ważne święto, wiążące się z cyklem rocznym. Uważa się, że reliktowa, pruska pieśń "Ō kas wakēi ten" była związana właśnie z tym świętem.

Jan Długosz pisał w 1431 o świętowaniu "Dziadów" (lit. Ilgės zapewne związane ze słowem ilgesys - tęsknota) na terenie Żmudzi:
"Miškuose buvo švenčiama šventė, į kurią žmonės rinkdavosi iš viso krašto, atsinešdami valgio ir gėrimo, kokio kas išgalėdavo. Ten pokyliaudami kelias dienas, kiekvienas prie savo ugniavietės (t. y. šeimyninės šventvietės) dėdavo aukas savo netikriems dievams, o ypač dievui, kurį žemaičiai savo kalba vadino Perkūnu, tai yra griaustiniu; tikėdavo, kad tokiomis vaišėmis ir aukomis išprašo iš dievų malonę ir pastiprina mirusių vėles" (nie mogłam znaleźć polskiej wersji, więc tłumaczenie moje -> "W lasach obchodzono święto, podczas którego schodzili się ludzie z całego regionu, przynosili jadło i napoje, na jakie sobie tylko mogli pozwolić. Tedy ucztowali dni kilka, każdy przy własnym ogniu (tj. pochodzącym ze świętego, domowego odniska) dawano ofiary ich fałszywym bogom, a zwłaszcza bogu, którego żmudzini zwali w ich własnym języku Perkūnem, to jest grzmotem; uważa się, że takie święta i ofiary wypraszały u bogów łaskę i wzmacnieły duchy zmarłych").

Mickiewiczowski dramat "Dziady" jest opisem obrządku dokonywanego na terenie ówczesnej Litwy, a dzisiejszej Białorusi. W sensie, Mickiewicz uczestniczył w obrzędzie i mniej więcej zapisał, co tam się działo, oczywiście dostosowując wszystko do swych potrzeb fabularnych. Sam Mickiewicz we wstępie do "Dziadów" pisze: "[Dziady] Jest to nazwisko uroczystości, obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandyi, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim zasięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą Kozła, na której przewodniczył Koźlarz, Huślarz, Guślarz, razem kapłan i poeta (gęślarz). W teraźniejszych czasach, ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnemi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, pospólstwo święci Dziady tajemnie, w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawia się tam pospolicie uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków. Godna uwagi, iż zwyczaj częstowania umarłych zdaje się być wspólnym wszystkim ludom pogańskim, w dawnej Grecyi za czasów homerycznych, w Skandynawii, na Wschodzie, i dotąd po wyspach Nowego-Świata. Dziady nasze mają to szczególne, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień Zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewaniem przynosi się ulgę duszom czyścowym. Cel tak poważny, święta, miejsca samotne, czas nocny, obrzędy fantastyczne, przemawiały niegdyś silnie do mojej wyobraźni; słuchałem bajek, powieści i pieśni o nieboszczykach, powracających z prośbami lub przestrogami, a we wszystkich zmyśleniach można było dostrzedz pewne dążenie moralne i pewne nauki, gminnym sposobem zmysłowie przedstawiane".

Zbrozło 

Wysłany: 25 Październik 2013, 15:51   

Czyli dziady już są:) Wiem że na Litwie obchodzone jest święto Rasos czyli przesilenie letnie. Zapewne i Prusowie obchodzili to święto.

Warni 

Wysłany: 25 Październik 2013, 17:44   

Czyli to wystarczy? A wróciłam już uzupełniać i artykuł tworzyć o Dziadach-Wilinnis:D. Zaiste, temat-rzeka.

Prusowie obchodzili wszystkie święta kalendarzowe, całkiem analogiczne do tych, które są znane wśród ludów sąsiedzkich:). W linku, który zapodał Saulis powinno być nieco więcej na ten temat. Święta są dość łatwe do wyśledzenia, gdyż dość dobrze pokrywają się z kalendarzem świąt katolickich, a jeszcze lepiej ze wszelkimi zmianami w przyrodzie w ciągu roku. Tak więc mamy święta zmarłych w listopadzie i marcu, o których częściowo tu wspominaliśmy. Mamy wpominane przez Ciebie Rasas (odpowiednik lit. Rasos) i podobneż święto w okresie przesilenia zimowego, odpowiednik lit. Kalėdos. Mamy wreszcie wszelkie święta poboczne związane z czasem, kiedy można siać, kiedy można zbierać rośliny lecznicze, odpowiednik dożynek etc.

Zbrozło 

Wysłany: 25 Październik 2013, 19:08   

Oczywiście nie wystarczy:) Artykuł o Dziadach przyda sie:) Dzięki za pomoc. Tak właśnie myślałem, że u Prusów święta są podobne i podobnie przebiegają jak u sąsiadów.

Nertiks 

Wysłany: 20 Listopad 2013, 21:52   

Kalāndas - Boże Narodzenie (narodziny Nowej Saūli), początek roku kalendarzowego
Līgi - odejście Bogini Māra do podziemia wraz ze spływającymi wodami, dusze odchodzą w niedziele palmową, ale to rozdzielenie może być wynikiem synkretyzmu. Od niedzieli palmowej 9-cio dniowe wiosenne Święto Zmarłych.
Pergrūbri - początek prac polowych, zaślubienie nieba z ziemią
Rāsas - Zeminna staje się Kurka, początek słabnięcia Saūli
Šwięto jesienne - podziękowanie dla Kurka i Pušaitis'a za plony
Willinis - Święto zmarłych

Jest też jeszcze wiele pomniejszych świąt, ale te są najważniejsze i w praktyce współczsnego świata, kiedy sytuacja życiowa wymusza na ludziach oderwanie od naturalnych cykli natury, raczej tylko powyższe święta są obchodzone prze Prusów.

Warni 

Wysłany: 20 Listopad 2013, 22:08   

To się nazywają konkrety. Nie znałam nazw tych wszystkich świąt w języku pruskim. Nota bene na stronie "Pruski Wicher" zapodanej przez Saulisa faktycznie brakuje informacji o świętach. Przez wzgląd na Zbrozło przewertowałam ją pod tym kątem i nie znalazłam praktycznie nic. Fajnie by było, gdyby znalazł się znawca tematu chcący porządnie opisać te tematy i tam wlepić te informacje, bo - jak widać - ludzie szukają i nie znajdują. Sądzę, że to potrzebne. (Wiem, popełniam małą sugestię, ale sama nie czuję się na tyle kompetentna, by o tych świętach pisać ;p).

Zbrozło 

Wysłany: 26 Listopad 2013, 22:03   

Witam,
I o to właśnie chodziło:) Coś jest na początek:) Dobrze by było jakby powstało coś podobnego jak jest np na stronach rodzimowierców słowiańskich gdzie jest opisane każde ich święto, bo opisów świąt pruskich ze świeczką szukać:)

tewlwolow 

Wysłany: 13 Wrzesień 2016, 13:05   

Zbrozło napisał/a:
Witam,
I o to właśnie chodziło:) Coś jest na początek:) Dobrze by było jakby powstało coś podobnego jak jest np na stronach rodzimowierców słowiańskich gdzie jest opisane każde ich święto, bo opisów świąt pruskich ze świeczką szukać:)

Sprawdź stowarzyszenia litewskie i łotewskie, będzie łatwiej :)

Odpowiedz do tematu