FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nr 1/2005
Autor Wiadomość
Akszugor 

Wysłany: 21 Grudzień 2007, 18:49   Nr 1/2005

Perkūns 1/2005 (wersja polska)

Perkūns 1/2005 (wersja pruska)

biuletyn zapisany jest w formacie pdf

Wend 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 20:13   

Kaīls,

As asma Maciej, niestety oba linki (zarówno do 1. jak i 2. numeru) nie działają. Czy dałoby się coś z tym zrobić? Chętnie przeczytałbym oba numery, z góry dziękuję ;)

Akszugor 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 20:56   

Naprawione.
Ostatnio staram się naprawiać wszystkie linki, obrazki, mp3 na tym forum, po przenosinach.

Wend 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 21:08   

Dzięki wielkie :) Wiadomo coś o kontynuowaniu tegoż projektu? Z jakim odbiorem spotkało się to pismo? Myślę, że prasa jest jednym z poważnych determinantów języka żywego.

Akszugor 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 21:22   

Hm, spotkała się z bardzo przychylnym.
Pisali do mnie ludzie, których w ogóle nie znałem i dziękowali, chwalili.

Z braku zespołu redakcyjnego, jak i czasu np. Nertiksa, zawiesiliśmy pismo.
Obecnie Nertiks robi swoje pismo z kilkoma przyjaciółmi, dla wąskiego grona ludzi, albowiem jest tylko w języku pruskim.

Ja wystartowałem z projektem http://press.prusai.eu/ jednak brak motywacji do dalszego działania, przerwał na dłuższą chwilę redagowanie.

Może z przypływem wiosennych ożywczych wiatrów przybędzie mi sił na dalszą kontynuację.

Wend 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 21:45   

Słuszne przedsięwzięcie ;) Eh, mam nadzieję, że jak najszybciej uda mi się nauczyć języka i zdać się na coś :) Pisanie tylko w języku pruskim rzeczywiście ogranicza się do bardzo wąskiej rzeszy, ale myślę, że dwujęzyczna prasa jest ciągle świetnym pomysłem, który nie dość, że będzie przekazywał ciekawe informacje to uczył języka i tworzył to, co ważne - stały kontakt z narzeczem pruskim :) A gdyby udało się wypromować pruski jako język wspólny, lingua franca pomiędzy Polakami, Litwinami i Rosjanami z Obwodu Kaliningradzkiego to wróżyłbym językowi pruskiemu długie życie :)

Akszugor 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 22:16   

To czynione jest cały czas.
Nie tylko w Obw. Kaliningradzki, na Litwie czy w Polsce, ale i na Łotwie czy w Niemczech.

Praktycznie najwięcej osób mówiących i piszących po prusku pochodzi z:
Polska
Obwód Kaliningradzki
Litwa
Łotwa

W takich krajach jak Niemcy, Estonia czy USA to jednostkowe przypadki.
Jednak jak pokazuje życie, wciąż przybywa nowych uczniów :mrgreen:

Wend 

Wysłany: 25 Marzec 2010, 22:48   

Oby więc utrzymała się ta tendencja :) Jesteśmy świadkami fascynującego procesu - odrodzenia się języka po 300 latach... Jestem zauroczony pruskim i Prusami w ogóle, jako ktoś, kto interesuje się językami, świadomością narodową i mniejszościami, szczególnie jeśli chodzi o Słowian zachodnich i Celtów, ale i Prusowie oraz Żmudzini są zdecydowanie ujmujący i ważni dla mnie ;)

Nertiks 

Wysłany: 4 Kwiecień 2010, 14:49   

Kaīls!

Numery naszego pisma można znaleźć tutaj: http://78.88.105.122/ (adres jeszcze numeryczny)

Jest to miesięcznik w języku pruskim, pisany przez prusów dla prusów. Zachęcam do lektury, ale i do współredagowania.

Nasi przyjaciele z Sambii prowadzą internetową gazetę Preigara: http://twanksta.prusai.org/
Wychodzi ona od 11 lat, przy czym na początku miała formę drukowaną, potem przeszła na fromę internetową.

Odpowiedz do tematu